Babywearing w Berlinie

Odkąd pamiętam zawsze podobało mi się noszenie dziecka w chuście, a już szczególnie rozczulał mnie widok tatusiów noszących swe pociechy. Jak zaszłam w ciążę zaczęłam się interesować tematem babywearing w Berlinie i znalazłam na Facebook’u doradczynię chustonoszenia – Agatę Dąbek. Dodałam jej fanpage (Bliżej siebie – Agata Dąbek) do ulubionych oraz zostałam przyjęta do jej grupy (Nosimy w chuście Berlin). Zależało mi na tym, żeby wrócić do pomysłu noszenia jak już dziecko pojawi się na świecie.

Pewnego wieczoru napisałam post na grupie. Byłam całkowicie zielona i chciałam dopytać, czy chusta elastyczna jest dobrym wyborem na początek. Spotkałam się z szybką i bardzo miłą reakcją członkiń. Okazuje się, że chusta elastyczna nie nadaje się na upały, ponieważ dziecku jest w niej za gorąco, a ponadto pozycja maleństwa w takiej chuście jest nieprawidłowa. Dyskusja zeszła na temat warsztatów z chustonoszenia dla kobiet w ciąży organizowanych przez Agatę, na które się wraz z mężem zapisaliśmy. Warsztaty odbyły się w mieszkaniu jednej z uczestniczek. Agata przywiozła ze sobą kilka chust do “pomacania” oraz lalki, które służyły nam do ćwiczeń. Najpierw była teoria, podczas której Agata omówiła rodzaje chust, powiedziała, jaką długość najlepiej kupić i jaki splot jest dobry na początek. Potem przeszliśmy do praktyki. Panowie byli zainteresowani motaniem, co nasza chustodoradczyni bardzo doceniła. Tak naprawdę mój mąż nauczył się chustować szybciej ode mnie, mimo że na początku nie był fanem tego pomysłu. Podczas zajęć poznaliśmy dwa typy wiązań – kieszonkę i kangurka, ale skupiliśmy się przede wszystkim na nauce kieszonki. Uważam to za bardzo dobre podejście, ponieważ lepiej opanować jedno wiązanie a porządnie. Warsztaty trwały prawie 4 godziny. Byłam bardzo zadowolona z formy tego spotkania. Agata okazała się bardzo cierpliwą nauczycielką o ogromnej wiedzy na temat prawidłowego noszenia zarówno w chuście jak i nosidełku oraz podnoszenia dzieci. Obecnie organizuje warsztaty dla kobiet w ciąży w sklepie Jaju Berlin na Pankow, prowadzi również konsultacje indywidualne.

dav
Warsztaty z chustonoszenia

Po powrocie do domu zdecydowaliśmy się kupić chustę polecaną na warsztatach i zamówiliśmy tę:  

https://littlefrog.shop/product-pol-6027-Chusta-tkana-Little-Frog-Ciemny-Spektrolit-4-2m.html

chusta 1
Kieszonka

Muszę przyznać, że ta chusta sprawdziła się dla noworodka. Im syn był starszy i więcej ważył, tym trudniej było ją dociagnąć, poza tym rozmiar M (4,2 m) okazał się ciut za mały dla mojego męża, dlatego też zdecydowaliśmy się kupić chustę o większej gramaturze i nieco dłuższą (4,6 m) firmy ROAR:

https://www.facebook.com/ROAR-333103143856277/

chusta 2
Chusta Roar – zakochuję się w każdym nowym wzorze 🙂

 

IMG-4902
Chustowanie sprawdza się też w podróży

 

w parku
Agata organizuje także spotkania chustomam. Tutaj w Treptower Park.

Jak już nasz synek będzie siedział samodzielnie to przerzucimy się na nosidełko marki Tula, model Free-To-Grow. Jest to nosidło ergonomiczne, czyli takie, które można dopasować do rosnącego dziecka. Wzór szczególnie urzekł mojego męża. Jest wiele firm, które produkują dobrej jakości nosidełka, m.in. LennyLamb, KAVKA, Fidella itd. Przy wyborze tego typu „pomocy rodzicielskiej“ należy unikać tzw. „wisiadeł“, dzieci nie nosimy również przodem do świata.

IMG_1498
Przymiarka nosidełka marki Tula

Niemowlęta to Traglinge (z niem. „stworzenia noszone“) i noszone były w chustach już od zarania dziejów. Wózki spopularyzowano dopiero w XIX wieku i początkowo uchodziły za symbol statusu społecznego. Tylko najbogatsi mogli sobie na nie pozwolić. Dzisiaj to właśnie chustowanie uchodzi za coś innowacyjnego. Noszenie w chuście ma wiele zalet: wzmacnia więź rodzica z dzieckiem, pozwala odciążyć kręgosłup, uwalnia ręce, sprawdza się w miejscach, gdzie trudno wjechać i poruszać się wózkiem. Polecam chustonoszenie każdemu, kto ma malutkie dziecko, zwłaszcza takie, które jeszcze nie siedzi. Ale aby rozpocząć taką przygodę warto udać się jednak do doradcy. Na YouTube jest co prawda wiele filmików z instrukcjami jak prawidłowo zawiązać chustę, ale uważam że tylko spotkanie z doradcą pomoże oswoić strach przed motaniem. 

Z perspektywy czasu stwierdzam, że nie wiem jak byśmy funkcjonowali bez chusty. Nasz syn okazał się „egzemplarzem“ nieodkładalnym, a wózek go dosłownie parzył;) Dzisiaj jest już zdecydowanie lepiej, ale bywa czasem i tak, że spacer kończy się włączeniem syreny:P Jak udajemy się w dalsze trasy to nie ryzykujemy i chustujemy:)

 

8 Kommentare zu „Babywearing w Berlinie“

  1. Pingback: Rodzicielstwo złotego środka – matkapolkawberlinie

  2. Pingback: Rodzicielstwo w Polsce i w Niemczech – Berlin na macierzyńskim

  3. Pingback: Wyprawka: czego nie kupiłam i nie żałuję! – Berlin na macierzyńskim

  4. Pingback: Baby on board – w co warto zainwestować! – Berlin na macierzyńskim

  5. Pingback: Wyprawka: co nam się przydało? – Berlin na macierzyńskim

  6. Pingback: Love is blind, marriage is the eye opener, but when a baby appears…, czyli podsumowanie pierwszego roku macierzyństwa – Berlin na macierzyńskim

  7. Pingback: 5 mitów, w które wierzyłam zanim zostałam mamą – Berlin na macierzyńskim

Kommentar verfassen

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert