Polski Dla Maluchów w centrum Berlina!

Follow my blog with Bloglovin

W ostatnim wpisie poruszyłam temat spotkań dla mam z dziećmi w Berlinie. Od października 2018 roku uczęszczamy z synem na zajęcia o nazwie: Polski Dla Maluchów, które odbywają się w Interkulturelles Familienzentrum TAM na Wilhelmstr. 116-117. Jeśli interesuje Was co się dzieje na tych zajęciach i dlaczego warto w nich brać udział, to zapraszam do dalszej części posta! 

Jak tylko mój syn skończył trzy miesiące to zaczęłam się rozglądać za zajęciami dla mam z małymi dziećmi. A dlaczego trzy miesiące? – zapytacie. Pierwsze trzy do czterech miesięcy życia dziecka to tzw. czwarty trymestr. Maleństwo jest przyssane do piersi praktycznie 24 h/dobę i najlepiej czuje się w objęciach mamy. Od pracowniczki socjalnej z Gesundheitsamt otrzymałam listę różnych ciekawych i darmowych form spędzania czasu z niemowlęciem. Byłam na Krabbelgruppe (grupa dla matek z małymi dziećmi) prowadzonej przez fizjoterapeutkę dzieci, chodziłam też przez chwilę na fitness dla mam, Babymassage (masaż niemowląt) też zaliczyliśmy, ale niestety żadne z powyższych zajęć nie przyciągnęło nas na dłużej. Fizjoterapeutka okazała się być tak znudzona prowadzeniem zajęć, że przestałam wierzyć w jej kompetencje, masaż był ok, ale mój syn po jakimś czasie potrzebował innych wrażeń, a fitness z dzieckiem, które już czworakuje, to niezbyt dobry pomysł.

kij
Polski Dla Maluchów w Interkulturelles Familienzentrum TAM

Kiedy na Facebooku w październiku odkryłam wydarzenie, które informowało o cotygodniowych zajęciach dla polskich mam z dziećmi w wieku od czterech do dwunastu miesięcy, organizowanych przez SprachCafé Polnisch e.V. – Polską Kafejkę Językową natychmiast napisałam e-mail do prowadzącej – Marty Maciejak. Mimo że były to już któreś zajęcia z kolei, to na szczęście mogłam jeszcze dołączyć. W poniedziałek o 10:00 pojawiliśmy się w Interkulturelles Zentrum TAM i już po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że zostaniemy na dłużej. Zajęcia odbywają się w sali dostosowanej do potrzeb małych dzieci, na podłodze rozłożone są maty oraz specjalne przeszkody dla czworakujących maluchów. Do zabawy przeznaczone są pchacze, tunel, basen z piłeczkami, lustro. Pani Marta przynosi na każde zajęcia rożne ciekawe książeczki, które wspomagają naukę wczesnego czytania, a także zabawki, które rozwijają małą motorykę i sensorykę. Podczas tych spotkań mamy mają okazję porozmawiać na temat rozwoju ich dzieci, zadać pytania, wymienić się swoimi doświadczeniami, a maluchy bawią się w najlepsze eksplorując salę. Muszę też wspomnieć, że pani Maciejak to logopedka i prowadzi darmowe konsultacje logopedyczne w SprachCafé Polnisch e.V. na Schulzestr.1, które odbywają się dzięki projektowi Gelebte Mehrsprachigkeit.

blog mpwb.jpg
Sala zabaw

Pierwsza tura dziesięciu zajęć miała miejsce od października do grudnia 2018 o 10:00, natomiast druga od lutego do kwietnia tego roku o 11:00. Trzecia ma ruszyć niebawem, bo już w maju:) Zajęcia są płatne.

pucio deutsch
Wiedzieliście, że „Pucio“ jest też po niemiecku?
przeplatanka
Przeplatanka sznurkowa
ksiazeczka
Książka „Sylabami po Krakowie“ oparta jest na symultaniczno-sekwencyjnej metodzie nauki czytania
dzidzi
Puzzle CzuCzu

Bardzo się cieszę, że trafiłam na ogłoszenie o tych zajęciach na Facebooku. Poznaliśmy dużo świetnych książeczek i zabawek dla maluchów, mój synek spędził świetnie czas (oprócz etapu, kiedy odczuwał lęk separacyjny:P) a ja zawarłam nowe znajomości. Pozdrawiam Anię i Agnieszkę;)

Uważam, że warto uczestniczyć w takich inicjatywach, zwłaszcza jeśli chcemy wychowywać nasze dzieci dwujęzycznie. Kolejne zajęcia w TAM już we wrześniu 2019:) Śledźcie profil SprachCafé Polnisch e.V. – Polska Kafejka Językowa na Facebooku!

7 Kommentare zu „Polski Dla Maluchów w centrum Berlina!“

  1. Pingback: Rodzicielstwo złotego środka – matkapolkawberlinie

  2. Właśnie czegoś takiego szukałam dla mojego 4-miesięcznego Synka. Orientujesz się, czy zajecia jeszcze trwają i czy można się do nich przyłączyć?

  3. Pingback: Baby on board – w co warto zainwestować! – Berlin na macierzyńskim

  4. Pingback: Love is blind, marriage is the eye opener, but when a baby appears…, czyli podsumowanie pierwszego roku macierzyństwa – Berlin na macierzyńskim

  5. Pingback: Kiedy dziecko powinno zacząć mówić? – wywiad z polską logopedką w Berlinie, Martą Maciejak! – Berlin na macierzyńskim

  6. Pingback: Dwujęzyczność w Niemczech – Berlin na macierzyńskim

Kommentar verfassen

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert