Mutterschaftsgeld, Elterngeld, Elternzeit i Kindergeld

Każda mama, która mieszka w Niemczech i spodziewa się dziecka, będzie musiała prędzej czy później zapoznać się z takimi słowami jak: Mutterschaftsgeld, Elterngeld, Elternzeit i Kindergeld. Te pojęcia często spędzają nam sen z powiek. Jak ogarnąć tę całą „papierologię” i przy tym nie zwariować? Zapraszam na wpis!

Uwaga! Poniższe informacje dotyczą przede wszystkim kobiet, które pracują na cały etat w Niemczech, posiadają umowę na czas nieokreślony i nie otrzymały zakazu pracy (Beschäftigungsverbot)!

Mutterschaftsgeld

 • Mutterschaftsgeld to świadczenie, które otrzymuje kobieta w okresie ochronnym (Mutterschutzfrist). Okres ten przypada na 6 tygodni przed porodem i trwa do 8 tygodni po narodzinach dziecka.
 • Wniosek o Mutterschaftsgeld składa się w kasie chorych, do której się przynależy.
 • Wniosek to nic innego jak zaświadczenie o planowanym terminie porodu (Zeugnis über den mutmaßlichen Tag der Entbindung), które jest wystawiane w dwóch egzemplarzach przez ginekologa, lub położną. Jeden egzemplarz (Ausfertigung für die Krankenkasse) wysyłamy do kasy chorych, a drugi przekazujemy pracodawcy.
 • Kasa chorych wypłaca 13€ dziennie, natomiast różnicę wynagrodzenia netto pokrywa pracodawca (przez cały okres ochronny otrzymujemy pieniądze w wysokości naszego miesięcznego wynagrodzenia netto).
 • Mutterschaftsgeld jest często wypłacany w dwóch ratach.

Elterngeld

 • Elterngeld to zasiłek wychowawczy, który można otrzymywać przez rok lub podzielić go na dwa lata (co miesiąc otrzymujemy wtedy połowę zasiłku).
 • Wysokość zasiłku wychowawczego jest obliczana na podstawie średniej z rozliczeń wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy i wynosi 67% lub 65% tej kwoty. Na tej stronie można obliczyć swój Elterngeld <klik>.
 • Wysokość zasiłku wychowawczego zależy od wysokości zarobków. Może on wynosić minimalnie 300€ (dla osób bezrobotnych) a maksymalnie 1800€.
 • Aby otrzymać Elterngeld należy wypełnić formularz (Antrag auf Elterngeld), który znajdziecie tutaj <klik> i wysłać go razem z innymi dokumentami do Jugendamt, który znajduje się w dzielnicy, w której mieszkamy.
  • Te dokumenty to:
   • akt urodzenia dziecka
   • kopie dowodów osobistych obojga rodziców, lub paszporty
   • akty urodzenia innych dzieci
   • zaświadczenie od pracodawcy o Mutterschaftsgeld
   • zaświadczenie od Krankenkasse o Mutterschaftsgeld
   • zaświadczenie od pracodawcy o porozumieniu w sprawie Elternzeit
   • kopie zaświadczeń o wysokości dochodów od pracodawcy z ostatnich 12 miesięcy (sprzed okresu ochronnego Mutterschutzfrist)
 • Wniosek o Elterngeld powinno się wypełnić i wysłać w ciągu trzech miesięcy po porodzie.
 • Gdzie szukać pomocy przy wypełnianiu tego formularza? W każdą środę pomiędzy 9:00 a 12:00 w St. Joseph Krankenhaus (Berlin-Tempelhof) jest organizowane darmowe śniadanie pod nazwą Offenes Café dla kobiet w ciąży i młodych rodziców <klik>. Można tam skorzystać z bezpłatnego doradztwa pracownicy Sozialdienst Katholischer Frauen e.v Berlin przy wypełnianiu formularza (najlepiej wcześniej wypełnić go w domu ołówkiem), a także coś zjeść. Sama korzystałam z tej pomocy i mogę z całego serca polecić. Nie musiałam nanosić żadnych poprawek i bardzo szybko otrzymałam Elterngeld. Uwaga! Wymagana znajomość języka niemieckiego!
 • Są też darmowe poradnie migracyjne i miejsca wsparcia, gdzie można otrzymać informacje i pomoc w języku polskim, po listę takich placówek odsyłam na grupę na Facebooku: Mamuśki z Berlina-dla wszystkich kobiet!

Elternzeit

 • Elternzeit to urlop rodzicielski, który może trwać od 1 do nawet 3 lat i  rozpoczyna się zaraz po Mutterschutzfrist. Tutaj możecie obliczyć zarówno Mutterschutzfrist jak i Elternzeit <klik>.
 • W trakcie trwania Elternzeit otrzymuje się Elterngeld.
  Uwaga! Jeśli zdecydowaliśmy się np. na trzy lata urlopu rodzicielskiego, to zasiłek wychowawczy będziemy otrzymywać tylko przez rok, lub przez dwa lata (w zależności od tego, jaką decyzję  odnośnie zasiłku podjęliśmy).
 • Mama może wziąć np. 15 miesięcy urlopu (za 3 nie otrzyma pieniędzy).
 • Tata ma prawo do trzech lat urlopu rodzicielskiego, które może wykorzystać np. po powrocie mamy do pracy lub połączyć z urlopem partnerki, ale Elterngeld otrzyma tylko za dwa miesiące (Uwaga! Pieniądze otrzyma, jeśli weźmie Elternzeit w ciągu 14 miesięcy od urodzenia dziecka). W praktyce ojcowie decydują się częściej na dwa miesiące Elternzeit.
  Uwaga! Ojciec musi zgłosić pracodawcy chęć wykorzystania urlopu na 7 tygodni przed planowanym urlopem (musi też pamiętać o złożeniu wniosku o Elterngeld).
 • Wniosek o Elternzeit należy wysłać do pracodawcy. Przykładowy wzór wniosku możecie znaleźć tutaj <klik>.
 • Jeśli kobieta, która zajdzie w kolejną ciążę będąc na Elternzeit i tego Elternzeit nie zakończy zanim zgłosi następny Elternzeit, to nie dostanie Muterrschaftsgeld od pracodawcy (6 tygodni przed porodem i 8 po porodzie), ale Elterngeld sam w sobie się nie zmieni <klik>.

Kindergeld

 • Kindergeld to zasiłek rodzinny, który przysługuje każdemu dziecku mieszkającemu w Niemczech, a także polskim dzieciom, których przynajmniej jeden rodzic pracuje w Niemczech i podlega obowiązkowi podatkowemu. Kindergeld wypłacany jest do 18 roku życia, jeśli dziecko podejmie studia to zasiłek należy się do ukończenia 25 roku życia.
 • Od 1 lipca 2019 wysokość zasiłku na dzieci wynosi:
   • na pierwsze i drugie dziecko po 204 euro miesięcznie
   • na trzecie dziecko 210 euro miesięcznie
   • od czwartego dziecka 235 euro miesięcznie
 • Aby otrzymać Kindergeld, gdy rodzice i dzieci mieszkają w Niemczech wystarczy wypełnić wniosek online, wydrukować, podpisać i wysłać do Familienkasse w dzielnicy, w której mieszkamy. Wniosek znajdziecie na tej stronie <klik>.
 • Jeśli tylko jedno z rodziców mieszka i pracuje w Niemczech, a dzieci są w Polsce to należy wypełnić szereg dokumentów, aby starać się o Kindergeld. Tutaj <klik> znajdziecie informacje dotyczące potrzebnych zaświadczeń.
 • Uwaga! Kindergeld a może 500+? Które świadczenie ci się należy? <klik>

Drodzy rodzice mam nadzieję, że powyższe informacje Wam się przydadzą. Byłoby mi bardzo miło, gdybyście polecali ten tekst dalej, ponieważ poświęciłam sporo czasu na jego napisanie.

Zapraszam też na Facebooka i Instagrama!

22 myśli w temacie “Mutterschaftsgeld, Elterngeld, Elternzeit i Kindergeld

 1. Wreszcie ktos klarownie i zwiezle wyjasnil o co chodzi z Elterngeld! Dziecko dopiero w drodze ale juz powoli szukam informacji zeby sie nie obudzic z reka w nocniku. Dziekuje 🙂

  Polubienie

 2. Super tekst! Od pewnego czasu zastanawiałem się, jak działa Elterngeld w przypadku ojców. Powinni to zrównać i dać też 12 miesięcy ojcom! Może jakaś koalicja? 🙂

  Polubienie

 3. Dzięki za artykuł!
  Jeszcze żeby się upewnić: Czy do wniosku o Kindergeld potrzeba załączyć jakiekolwiek dokumenty (np. akt urodzenia)?

  Polubienie

 4. Witam. Dziękuje za baaardzo dobre wytłumaczenie, ale nie zrozumcie mnie źle, ale na przyklad Mutterschaftsgeld? Jest napisane, ze po 8 tygodniach po urodzeniu dziecka a potem wchodzi Elternzeit, natomiast potem jest podany przyklad, ze Elternzeit wchodzi od razu po narodzinach dziecka? Ja tego nie moge zrozumiec. Dostaje Mutterschaftsgeld razem z Elterngel?? Mam termin na 4 grudnia i Elternzeit liczy sie od narodzin, czyli do 3 grudnia 2019- czy dopiero od 30 stycznia 2020 (przez 12 miesiecy) do 29.01.2021? Ja nie wiem, jaki termin mam przedstawic pracodawcy, bo chcę tylko na rok. Jak mozna prosze wytlumaczenie i dziękuje z góry.

  Polubienie

  1. W trakcie trwanie Mutterschutzfrist otrzymuje się Mutterschafttsgeld, a w trakcie trwania Elternzeit otrzymuje się Elterngeld. Elternzeit to urlop rodzicielski i rozpoczyna się zaraz po Mutterschutzfrist, czyli 8 tygodni po urodzeniu dziecka, w Pani przypadku od 30 stycznia 2020.

   Polubienie

 5. Wszystko super wyjaśnione. Ale mam jeszcze pytanie jeśli wezmę elternzeit na 2 lata to mogę po 2 latach przedłużyć na 3 lata jesli nie dała bym rady wrócić do pracy. Czy musi się zgodzić pracodawca na ten kolejny rok czy niekoniecznie? Czy lepiej wypisać odrazu na 3 lata i później próbować wrócić po 2 jęli dała bym radę. Dziękuję za formacje

  Polubienie

 6. Dzień dobry! Czy mogłaby Pani przybliżyć lub podać źródła do tego punktu . Z tego co się orientuję, jeśli kobieta zachodzi w ciażę podczas Elternzeit otrzymuje póżniej jedynie podstawę świadczenia. Dziękuję

  Polubione przez 1 osoba

  1. Faktycznie nie zostało to doprecyzowane: jeśli kobieta, która zajdzie w kolejną ciąże będąc na Elternzeit i tego Elternzeit nie zakończy zanim zgłosi następny Elternzeit, to nie dostanie Muterrschaftsgeld od pracodawcy (6 tygodni przed porodem i 8 po porodzie), ale Elterngeld sam w sobie się nie zmieni.

   Polubienie

 7. Przepraszam, nie przesłał się teskt cytowany z Pani artykułu. Chodziło o Jeśli kobieta zajdzie w kolejną ciąże podczas urlopu macierzyńskiego, to otrzyma taki sam Elterngeld jak do tej pory.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s