Berlin na macierzyńskim

Babyschwimmen, czyli nauka pływania dla niemowląt

 

Nauką pływania dla niemowląt zainteresowałam się jak byłam jeszcze w ciąży. Fascynowały mnie filmiki na YouTube, na których maleńkie dzieci pływały jak zawodowcy. Ja i mój mąż potrafimy pływać, więc było dla nas jasne, że chcemy oswoić naszego synka z wodą. Trochę poczytałam na temat Babyschwimmen w Berlinie i zdecydowaliśmy, że zapiszemy nasze dziecko na zajęcia jak tylko skończy 3 miesiące. Nie będę ukrywać, że opieka nad niemowlęciem jest monotonna i nawet do tej pory szukam jakichś fajnych aktywności dla dziecka, przy których również rodzic mógłby ciekawie spędzić czas.

Wybraliśmy basen:

Aqua Centrum 34°

Buschkrugallee 131

12359 Berlin

Najpierw warto jednak zadzwonić (03066622245), żeby spytać o godzinę zajęć odpowiednich dla wieku naszego dziecka.

Poniżej informacje dotyczące kursu naszego syna:

 • kurs dla dzieci od 3 miesiąca życia
 • kurs składa się z 10 wejść + płatna „godzina” próbna
 • koszt to 125 € + 10 € za „godzinę” próbną
 • cena kursu obejmuje dziecko i jednego rodzica
 • zajęcia są w soboty i trwają 45 minut
 • na pierwszych zajęciach otrzymujemy Terminkarte (kartę zajęć), którą trzeba ze sobą nosić, żeby dać do podpisu za każdym razem
 • trzeba pamiętać o zakupie specjalnych pieluszek do pływania (DM lub Rossmann)
 • zajęcia są prowadzone przez trenera pływania, który na bieżąco wymyśla zabawy dla dzieci
 • jeśli nie możemy się pojawić na zajęciach to mamy możliwość ich nadrobienia jeszcze przez 4 tygodnie po zakończeniu kursu

Nasz kurs się zakończył i czas na podsumowanie:

 • Z perspektywy czasu uważam,  że skończone 3 miesiące życia dziecka to stanowczo za mało, żeby zapisać je na Babyschwimmen. Maluch powinien pewnie trzymać główkę. Myślę, że 4 lub 5 to najodpowiedniejszy czas, żeby rozpocząć przygodę z pływaniem. Nasz synek był najmłodszym dzieckiem na kursie, a naukę nurkowania rozpoczął dopiero w 5 miesiącu. Małe dzieci mają instynkt życia płodowego i potrafią odruchowo wstrzymać oddech pod wodą. Instynkt ten zanika zazwyczaj w okolicach 6 miesiąca życia, dlatego warto pójść na basen jeszcze zanim bobas skończy pół roku.
 • Warto zasięgnąć informacji, czy kasa chorych, do której należymy, przejmuje koszty za Babyschwimmen. Techniker Krankenskasse, do której należymy z mężem nie zwraca pieniędzy za kurs.
 • Woda w basenie na Buschkrugalle jest chlorowana, lepsza dla maluchów jest ozonowana. Może ktoś z Was wie, gdzie w Berlinie jest basen z ozonowaną wodą?
 • W Aqua Centrum 34° nie ma fotografa, który robi zdjęcia pod wodą. Widziałam takie fotki i uważam, że jest to świetna pamiątka, dlatego następnym razem zapiszemy się na zajęcia, podczas których można skorzystać z takiej atrakcji.

Nauka pływania dla niemowląt ma szereg zalet. Wzmacnia mięśnie, oswaja maluszka z wodą, jest świetną formą spędzenia wolnego czasu i nawiązywania więzi z dzieckiem. Niestety na basenie łatwo złapać jakąś infekcję, co już nam się niestety przytrafiło.  Dobrze też jest skorzystać z tej „próbnej” godziny, żeby sprawdzić, czy nasze dziecko polubi zabawy w wodzie. Niektóre baseny oferują darmową pierwszą lekcję. My uwielbiamy nasze wypady na basen i nie wyobrażamy sobie soboty bez zabaw w wodzie.  

 

basen
Aqua Centrum 34°

 

dav
Wspólna zabawa

 

 

raz dwa trzy
eins, zwei, drei und…

 

 

basen 2
Pływać, czy jednak bawić się tym statkiem?

 

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Gosia Kowalska says:

  my chodziliśmy na Mitte tam jest woda ozonowana i mieli fotografa
  dziś syn ma 3 lata i uwielbia wode

 2. […] Polecam też basen dla niemowląt. Tutaj możecie poczytać o naszych doświadczeniach <klik>. Zawsze to nowe wrażenia dla […]

 3. […] wychodziłam z synem gdzie się tylko dało, np. na zajęcia z polskiego dla maluchów,  albo na basen, a dzięki Internetowi wypracowałam zasady mojego rodzicielstwa. Prowadzę też fanpage na […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *