Papierkowa robota

Mutterschaftsgeld, Elterngeld, Elternzeit i Kindergeld

Każda mama, która mieszka w Niemczech i spodziewa się dziecka, będzie musiała prędzej czy później zapoznać się z takimi słowami jak: Mutterschaftsgeld, Elterngeld, Elternzeit i Kindergeld. Te pojęcia często spędzają nam sen z powiek. Jak ogarnąć tę całą „papierologię” i przy tym nie zwariować? Zapraszam na wpis!

Uwaga! Poniższe informacje dotyczą przede wszystkim kobiet, które pracują na cały etat w Niemczech, posiadają umowę na czas nieokreślony i nie otrzymały zakazu pracy (Beschäftigungsverbot)!

Mutterschaftsgeld

 • Mutterschaftsgeld to świadczenie, które otrzymuje kobieta w okresie ochronnym (Mutterschutzfrist). Okres ten przypada na 6 tygodni przed porodem i trwa do 8 tygodni po narodzinach dziecka.
 • Wniosek o Mutterschaftsgeld składa się w kasie chorych, do której się przynależy.
 • Wniosek to nic innego jak zaświadczenie o planowanym terminie porodu (Zeugnis über den mutmaßlichen Tag der Entbindung), które jest wystawiane w dwóch egzemplarzach przez ginekologa, lub położną. Jeden egzemplarz (Ausfertigung für die Krankenkasse) wysyłamy do kasy chorych, a drugi przekazujemy pracodawcy.
 • Kasa chorych wypłaca 13€ dziennie, natomiast różnicę wynagrodzenia netto pokrywa pracodawca (przez cały okres ochronny otrzymujemy pieniądze w wysokości naszego miesięcznego wynagrodzenia netto).
 • Mutterschaftsgeld jest często wypłacany w dwóch ratach.

Elterngeld

 • Elterngeld to zasiłek wychowawczy, który można otrzymywać przez rok lub podzielić go na dwa lata (co miesiąc otrzymujemy wtedy połowę zasiłku).
 • Wysokość zasiłku wychowawczego jest obliczana na podstawie średniej z rozliczeń wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy i wynosi 67% lub 65% tej kwoty. Na tej stronie można obliczyć swój Elterngeld <klik>.
 • Wysokość zasiłku wychowawczego zależy od wysokości zarobków. Może on wynosić minimalnie 300€ (dla osób bezrobotnych) a maksymalnie 1800€.
 • Aby otrzymać Elterngeld należy wypełnić formularz (Antrag auf Elterngeld), który znajdziecie tutaj <klik> i wysłać go razem z innymi dokumentami do Jugendamt, który znajduje się w dzielnicy, w której mieszkamy.
  • Te dokumenty to:
   • akt urodzenia dziecka
   • kopie dowodów osobistych obojga rodziców, lub paszporty
   • akty urodzenia innych dzieci
   • zaświadczenie od pracodawcy o Mutterschaftsgeld
   • zaświadczenie od Krankenkasse o Mutterschaftsgeld
   • zaświadczenie od pracodawcy o porozumieniu w sprawie Elternzeit
   • kopie zaświadczeń o wysokości dochodów od pracodawcy z ostatnich 12 miesięcy (sprzed okresu ochronnego Mutterschutzfrist)
 • Wniosek o Elterngeld powinno się wypełnić i wysłać w ciągu trzech miesięcy po porodzie.
 • Gdzie szukać pomocy przy wypełnianiu tego formularza? W każdą środę pomiędzy 9:00 a 12:00 w St. Joseph Krankenhaus (Berlin-Tempelhof) jest organizowane darmowe śniadanie pod nazwą Offenes Café dla kobiet w ciąży i młodych rodziców <klik>. Można tam skorzystać z bezpłatnego doradztwa pracownicy Sozialdienst Katholischer Frauen e.v Berlin przy wypełnianiu formularza (najlepiej wcześniej wypełnić go w domu ołówkiem), a także coś zjeść. Sama korzystałam z tej pomocy i mogę z całego serca polecić. Nie musiałam nanosić żadnych poprawek i bardzo szybko otrzymałam Elterngeld. Uwaga! Wymagana znajomość języka niemieckiego!
 • Są też darmowe poradnie migracyjne i miejsca wsparcia, gdzie można otrzymać informacje i pomoc w języku polskim, po listę takich placówek odsyłam na grupę na Facebooku: Mamuśki z Berlina-dla wszystkich kobiet!

Elternzeit

 • Elternzeit to urlop rodzicielski, który może trwać od 1 do nawet 3 lat i  rozpoczyna się zaraz po Mutterschutzfrist. Tutaj możecie obliczyć zarówno Mutterschutzfrist jak i Elternzeit <klik>.
 • W trakcie trwania Elternzeit otrzymuje się Elterngeld.
  Uwaga! Jeśli zdecydowaliśmy się np. na trzy lata urlopu rodzicielskiego, to zasiłek wychowawczy będziemy otrzymywać tylko przez rok, lub przez dwa lata (w zależności od tego, jaką decyzję  odnośnie zasiłku podjęliśmy).
 • Mama może wziąć np. 15 miesięcy urlopu (za 3 nie otrzyma pieniędzy).
 • Tata ma prawo do trzech lat urlopu rodzicielskiego, które może wykorzystać np. po powrocie mamy do pracy lub połączyć z urlopem partnerki, ale Elterngeld otrzyma tylko za dwa miesiące (Uwaga! Pieniądze otrzyma, jeśli weźmie Elternzeit w ciągu 14 miesięcy od urodzenia dziecka). W praktyce ojcowie decydują się częściej na dwa miesiące Elternzeit.
  Uwaga! Ojciec musi zgłosić pracodawcy chęć wykorzystania urlopu na 7 tygodni przed planowanym urlopem (musi też pamiętać o złożeniu wniosku o Elterngeld).
 • Wniosek o Elternzeit należy wysłać do pracodawcy. Przykładowy wzór wniosku możecie znaleźć tutaj <klik>.
 • Jeśli kobieta, która zajdzie w kolejną ciążę będąc na Elternzeit i tego Elternzeit nie zakończy zanim zgłosi następny Elternzeit, to nie dostanie Muterrschaftsgeld od pracodawcy (6 tygodni przed porodem i 8 po porodzie), ale Elterngeld sam w sobie się nie zmieni <klik>.

Kindergeld

 • Kindergeld to zasiłek rodzinny, który przysługuje każdemu dziecku mieszkającemu w Niemczech, a także polskim dzieciom, których przynajmniej jeden rodzic pracuje w Niemczech i podlega obowiązkowi podatkowemu. Kindergeld wypłacany jest do 18 roku życia, jeśli dziecko podejmie studia to zasiłek należy się do ukończenia 25 roku życia.
 • Od 1 lipca 2019 wysokość zasiłku na dzieci wynosi:
   • na pierwsze i drugie dziecko po 204 euro miesięcznie
   • na trzecie dziecko 210 euro miesięcznie
   • od czwartego dziecka 235 euro miesięcznie
 • Aby otrzymać Kindergeld, gdy rodzice i dzieci mieszkają w Niemczech wystarczy wypełnić wniosek online, wydrukować, podpisać i wysłać do Familienkasse w dzielnicy, w której mieszkamy. Wniosek znajdziecie na tej stronie <klik>.
 • Jeśli tylko jedno z rodziców mieszka i pracuje w Niemczech, a dzieci są w Polsce to należy wypełnić szereg dokumentów, aby starać się o Kindergeld. Tutaj <klik> znajdziecie informacje dotyczące potrzebnych zaświadczeń.
 • Uwaga! Kindergeld a może 500+? Które świadczenie ci się należy? <klik>

Drodzy rodzice mam nadzieję, że powyższe informacje Wam się przydadzą. Byłoby mi bardzo miło, gdybyście polecali ten tekst dalej, ponieważ poświęciłam sporo czasu na jego napisanie.

Zapraszam też na Facebooka i Instagrama!

Możesz również polubić…

36 komentarzy

 1. Eliza says:

  Wreszcie ktos klarownie i zwiezle wyjasnil o co chodzi z Elterngeld! Dziecko dopiero w drodze ale juz powoli szukam informacji zeby sie nie obudzic z reka w nocniku. Dziekuje 🙂

  1. says:

   Cieszę się, że zaglądasz na mojego bloga:)

 2. Sylwia P. says:

  Czytam Twojego bloga od samego początku. Wszystkie wpisy są przydatne i pozwalają mi zaoszczędzić czas na szukaniu informacji w sieci;)

  1. says:

   Bardzo mi miło! Pozdrawiam:)

 3. Agnieszka says:

  Super! Mam za 4 dni termin porodu, tez w St. Joseph i jestem w trakcie tych wszystkich wniosków więc fajnie że tak to wszystko wytłumaczyłaś 😊😊😊

  1. says:

   Cieszę się, że mogłam pomóc 😉 Trzymam kciuki za szczęśliwe rozwiązanie!

   1. Sebastian says:

    Jeżeli ojciec weźmie 2 miesiące elternzeit to też musi złożyć wniosek o elterngeld ? 😊

 4. […] ale tak faktycznie jest, Niemki częściej odkładają decyzję o macierzyństwie. Co do zasiłku macierzyńskiego, to jest on w Polsce wypłacany przez rok, w Niemczech można go podzielić na dwa lata, natomiast […]

 5. Sammy Borsky says:

  Wszystko super opisane krok po kroku. Łatwo się pogubić w gąszczu formularzy i „przywilejów” 🙂

  1. says:

   Dziękuję! napracowałam się przy tym wpisie:)

 6. Sammy Borsky says:

  Super tekst! Od pewnego czasu zastanawiałem się, jak działa Elterngeld w przypadku ojców. Powinni to zrównać i dać też 12 miesięcy ojcom! Może jakaś koalicja? 🙂

 7. Agata Gałecka says:

  Dzięki za artykuł!
  Jeszcze żeby się upewnić: Czy do wniosku o Kindergeld potrzeba załączyć jakiekolwiek dokumenty (np. akt urodzenia)?

 8. Monika says:

  Witam. Dziękuje za baaardzo dobre wytłumaczenie, ale nie zrozumcie mnie źle, ale na przyklad Mutterschaftsgeld? Jest napisane, ze po 8 tygodniach po urodzeniu dziecka a potem wchodzi Elternzeit, natomiast potem jest podany przyklad, ze Elternzeit wchodzi od razu po narodzinach dziecka? Ja tego nie moge zrozumiec. Dostaje Mutterschaftsgeld razem z Elterngel?? Mam termin na 4 grudnia i Elternzeit liczy sie od narodzin, czyli do 3 grudnia 2019- czy dopiero od 30 stycznia 2020 (przez 12 miesiecy) do 29.01.2021? Ja nie wiem, jaki termin mam przedstawic pracodawcy, bo chcę tylko na rok. Jak mozna prosze wytlumaczenie i dziękuje z góry.

  1. says:

   W trakcie trwanie Mutterschutzfrist otrzymuje się Mutterschafttsgeld, a w trakcie trwania Elternzeit otrzymuje się Elterngeld. Elternzeit to urlop rodzicielski i rozpoczyna się zaraz po Mutterschutzfrist, czyli 8 tygodni po urodzeniu dziecka, w Pani przypadku od 30 stycznia 2020.

 9. Syla says:

  Wszystko super wyjaśnione. Ale mam jeszcze pytanie jeśli wezmę elternzeit na 2 lata to mogę po 2 latach przedłużyć na 3 lata jesli nie dała bym rady wrócić do pracy. Czy musi się zgodzić pracodawca na ten kolejny rok czy niekoniecznie? Czy lepiej wypisać odrazu na 3 lata i później próbować wrócić po 2 jęli dała bym radę. Dziękuję za formacje

  1. says:

   Z własnego doświadczenia oraz innych mam wiem, że dużo łatwiej jest skrócić Elternzeit niż go wydłużyć:)

   1. Ania says:

    Witam
    Mam pytanie😊
    Do 1.10.22 przebywam na urlopie wychowawczym i jestem w drugiej ciąży( 4 msc).Czy mogę prosić pracodawcę o skrócenie jeszcze urlopu wychowawczego np do 1 września i przejść na albo zakaz pracy albo zwolnienie lekarskie( mam obciążony wywiad położniczy)? Czy funkcjonuje to tak samo jak w Polsce? Wszędzie podane są informacje tylko o skróceniu wychowawczego na poczet macierzyńskiego( a to jest tylko 6 tyg przed i 8 tyg po porodzie).

 10. Aleksandra says:

  Witam. Jeśli termin porodu mam na 18 maja 2021, a elternzeit chce na 2 lata to do kiedy dokładnie datę muszę wpisać? Z góry dziękuję

  1. says:

   17.05.2023

 11. natalia says:

  Dzień dobry! Czy mogłaby Pani przybliżyć lub podać źródła do tego punktu . Z tego co się orientuję, jeśli kobieta zachodzi w ciażę podczas Elternzeit otrzymuje póżniej jedynie podstawę świadczenia. Dziękuję

  1. says:

   Faktycznie nie zostało to doprecyzowane: jeśli kobieta, która zajdzie w kolejną ciąże będąc na Elternzeit i tego Elternzeit nie zakończy zanim zgłosi następny Elternzeit, to nie dostanie Muterrschaftsgeld od pracodawcy (6 tygodni przed porodem i 8 po porodzie), ale Elterngeld sam w sobie się nie zmieni.

 12. natalia says:

  Przepraszam, nie przesłał się teskt cytowany z Pani artykułu. Chodziło o Jeśli kobieta zajdzie w kolejną ciąże podczas urlopu macierzyńskiego, to otrzyma taki sam Elterngeld jak do tej pory.

  1. says:

   odpisałam:)

 13. Dan says:

  Dobry wieczór. Mam pytanie jeżeli ojciec dziecka decyduje się na te 2 miesiące zaraz po urodzeniu dziecka na Elternzeit to jaki wniosek,gdzie i kiedy powinnnien go złożyć?
  (wniosek u pracodawcy o Elternzeit został złożony)
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 14. Klaudia says:

  Czy jeśli jestem teraz na zakazie pracy przez pracodawcę to obejmuja mnie jakieś inne zasady co do złożenia wniosków?
  Pozdrawiam

 15. Karolina says:

  Witam 🙂 Wszystko jest bardzo ładnie rozpisane , ale mam parę pytań razem z narzeczonym mieszkamy w Niemczech umowe mamy na stałę . Gdy zaszłam w ciąze i mój pracodawca się o tym dowiedział od razu wystawił mi zakaz pracy do planowanego terminu porodu czyli do 22.07.22 r. Teraz wniosek o Elternzeit musze złożyć w czerwcu chce go na dwa lata czyli podaje date terminu porodu i bedzie on trwał do 21.07.24 ?? Drugie moje pytanie skoro nie jestesmy małżeństwem wniosek o elterngeld składam tylko ja , czyli 14 moich abrechnung i reszta papierów czy też musze dołaczyć narzeczonego??

 16. Kasia says:

  Hej 😉 przeczytałam Twój komentarz i u mnie sytuacja jest taka sama czyli nie jestem mężatką a mój partner stara się o dwa miesiące urlopu wychowawczego dlatego chciałam zapytać jak Ty złożyłaś wniosek o Elterngeld ?

  1. says:

   Wniosek o Elterngeld składa się u swojego pracodawcy.

 17. Nika says:

  Cześć, dzięki za kompendium wiedzy! Mam jeszcze jedna wątpliwość-chciałabym przedłużyć Elternzeit (m.in. ze względu na brak żłobka). Załóżmy, że pracodawca zgadza się na dodatkowy okres wychowawczy. W tym czasie zajdę w drugą ciążę. Jak wtedy się liczy Elterngeld? Czy bezpłatny Elternzeit mi może zaszkodzić?

 18. Daniel says:

  Witam mam takie zapytanie partnerka jest w ciąży zaraz po porodzie kończy jej się umowa o pracę jak będzie naliczany elterngeld średnia z ostatnich 12 miesięcy czy tylko można starać się od podstawowy 300 euro?

 19. Natalia says:

  Czesc, a ktos moze mi powiedziec czy jak konczy sie elterngeld to potem zasilek arbeitslosengeld II jest wyliczany z elterngeldu czy z wczesniejszych dochodow lub wgl nie liczony i dostaje sie tylko jakas podatawe 300?€ gdzie o tym nie jest napisane. A mam problem bo wlasnie dostalam decyzje i dostalam zasilku nawwt nie polowe z elterngeldu. Przed ciaza pracowalam 2lata. Skonczyl mi sie elterngeld wiec poszlam do agentury by oni mi znalezli prace bo ja nie jestem w stanie. Ale dostalam o wiele za malo, dlaczego?

 20. Joanna says:

  Mogę prosić o pomoc w zrozumieniu tego wszystkiego?
  Termin porodu mam na 24.01.2023. Rozumiem, Że 6 tyg przed i 8 tyg po porodzie jest okres ochronny. Po 8 tygodniach rozpoczynam elternzeit i pobieram elterngeld przez 12 czy 10 miesięcy? Te 8 tygodni po porodzie wliczają się do 12 miesięcy elternzeit? 🙂

 21. Joanna says:

  Czy w przypadku Elternzeit Plus mogę przez pierwsze 12 miesięcy po urodzeniu być w domu, a kolejne 12 miesięcy wrócić do pracy na max 30h miesięcznie?
  Jak to wyglada w praktyce?

 22. Karolina says:

  Czesc,
  Mam pytanie
  Urodziłam dziecko w Niemczech i mąż poszedł na Elterzeit. Ile procent wynosi elterzeit i kto je wypłaca??
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *