Papierkowa robota

Rodzę w Berlinie! – formalności przed porodem w szpitalu

No dobra, jesteś w ciąży! Od teraz przez dziewięć miesięcy będziesz obserwowała jak rozwija się Twój bobas. Brzuch będzie rósł z każdym dniem, aż do momentu kiedy maluszek postanowi przyjść na świat. No właśnie! Tylko gdzie chcemy go lub ją powitać? Wbrew pozorom decyzja o wyborze szpitala, w którym chcemy rodzić nie należy do najłatwiejszych. Poniżej przedstawię Wam kilka wskazówek, którymi ja się kierowałam, gdy przyszło mi zmierzyć się z tym tematem i jak wygląda proces rejestracji w szpitalu. Tak, w Niemczech trzeba się zarejestrować w szpitalu przed porodem!

  1. Najpierw należy sprawdzić gdzie w dzielnicy, w której mieszkamy znajduje się szpital położniczy. Osobiście nie wyobrażam sobie w krytycznej godzinie jechać np. z dzielnicy Spandau do szpitala w Neukölln. Ja wybrałam szpital St. Joseph w dzielnicy Tempelhof z racji tego, że tu mieszkam i tego, że szpital ma bardzo dobre opinie wśród rodzących. Poza tym ta placówka ma oddział neonatologiczny, który sprawuje opiekę nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi. Miejsce do porodu należy wybrać stosunkowo wcześnie, ponieważ Berlin ostatnimi czasy przeżywa baby boom i szpitale są oblężone.
  2. Bardzo dobrą opcją jest wybrać się na wieczór informacyjny dla przyszłych rodziców (Informationsabend für werdende Eltern) szpitala, który wybraliśmy. Takie wieczory informacyjne odbywają się z reguły trzy razy w miesiącu. Podczas takiego spotkania dowiadujemy się jak wygląda oferta danego szpitala. Po więcej informacji odsyłam na stronę internetową:

https://www.sjk.de/veranstaltungen/alle-veranstaltungen.html

  1. Uff! wybrałaś już szpital! Co dalej? Teraz musisz umówić się na spotkanie, podczas którego zostaniesz zarejestrowana na poród (Terminvereinbarung zur Anmeldung zur Entbindung). Taki termin należy ustalić po 22 tygodniu ciąży. Warto wspomnieć, że szpital St. Joseph nie przewiduje cesarskiego cięcia na życzenie. Z tego co mi wiadomo, żaden szpital w Berlinie nie jest przychylny tego typu prośbom, ale może się mylę? Żeby umówić się na takie spotkanie należy sprawdzić, jak to wygląda w wybranym przez nas miejscu. Najlepiej polegać na wujku Google: St JosephŻeby otrzymać termin spotkania w szpitalu St. Joseph należy pójść tam osobiście lub korzystając ze smartphone’a wybrać numer  030 7882 5050, który przeniesie nas do portalu online. Po wypełnieniu formularza otrzymujemy takie oto informacje: smartTermin porodu miałam na czerwiec, w styczniu zapisywałam się przez portal na spotkanie, a termin spotkania otrzymałam na kwiecień.
  2. W szpitalu pojawiłam się 19.04.18 r. Na takie spotkanie trzeba ze sobą zabrać: kartę ciąży (Mutterpass), kartę ubezpieczeniową (Versicherungskarte) oraz skierowanie od ginekologa (Überweisung Ihres Hausgynaekologes zur Entbindung), a także dodatkowe badania (jeśli takowe posiadamy) i listę przyjmowanych leków. Spotkanie w sprawie rejestracji do porodu polega na tym, że pracownik szpitala pyta o nasze dane, przebyte choroby oraz przebieg ciąży, przekazuje formularze, które należy przeczytać i wypełnić w domu. Wśród tych formularzy znajduje, się też zgoda na znieczulenie zewnątrzoponowe (ważne, żeby podpisać ją stosunkowo wcześnie). Wypełnione i podpisane formularze należy ze sobą zabrać do szpitala kiedy rozpocznie się akcja porodowa. Potem wysyła nas do położnej, gdzie omawiamy naszą „wizję porodu”. Ja bardzo chciałam rodzić w wodzie. Czy się to udało, zdradzę Wam w kolejnym wpisie.

Mam nadzieję, że powyższy wpis okaże się przydatny przyszłym mamom. Osobiście gdybym wcześniej trafiła na te informacje, byłoby mi o wiele łatwiej. Wpis dotyczy szpitalu St. Joseph, nie wiem jak wygląda rejestracja w innych szpitalach, ale przypuszczam, że jest podobnie. Istnieją też takie miejsca jak Geburtshaus (dom narodzin). Decydując się na poród w Geburtshaus musimy być świadomi, że usługa ta nie jest darmowa, a ponadto takie miejsca są często dość mocno oddalone od szpitala i przy jakichkolwiek komplikacjach porodowych mógłby to być duży problem. Zapraszam do komentowania i wymieniania się swoimi doświadczeniami.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *