Mamy zdrowie

UZ1 – czyli pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego

Kiedy wybrać się do stomatologa dziecięcego? Kiedy zacząć myć zęby maluszkowi? Czy z 10-miesięcznym dzieckiem wizyta u stomatologa dziecięcego może być udana?

O zęby należy dbać od samego początku. Co to znaczy? To znaczy, że już noworodkowi powinniśmy przecierać wały zębowe gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie, a gdy pojawi się pierwszy ząbek do codziennej pielęgnacji wprowadzamy pastę i szczoteczkę. W Niemczech przyjęło się, że wyrznięcie pierwszego mleczaka obliguje rodzica do umówienia się na pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego. 

IMG-1138
docdens KIDS – die Kinderzahnarztpraxis Berlin Tempelhof

Na UZ1 (zahnmedizinische Vorsorgeuntersuchung) byliśmy z trzema zębami „na pokładzie” (prawa dolna jedynka i dwie górne dwójki:P). Wybraliśmy docdens KIDS – die Kinderzahnarztpraxis Berlin Tempelhof. Stomatolożka, która nas przyjęła była bardzo miłą i ciepłą osobą, z super podejściem do małych dzieci. Zrobiła mojemu synkowi balonik z lateksowej rękawiczki i podarowała mu lusterko stomatologiczne:) W bardzo delikatny sposób sprawdziła stan jego zębów i zapisała wszystko w notesie (Berliner Kinderzahnpass) dotyczącym wizyt stomatologicznych, który znajduje się z tyłu każdego U-Heft (inna nazwa to das gelbe Heft), czyli czegoś w stylu polskiej książeczki zdrowia dziecka (chociaż nie jest to odpowiednik).

2019-05-17_201455xxx
Berliner Kinderzahnpass

Wizyta przebiegła bardzo szybko, sprawnie i najważniejsze bez strachu i płaczu. W jej trakcie rozmawiałyśmy o pielęgnacji zębów. Pani stomatolog spytała, czy syn je z butelki i używa smoczka. Kolejne pytanie dotyczyło pasty, której używamy i odpowiedziałam zgodnie z prawdą, że takiej bez fluoru, ale zamierzamy przerzucić się na fluorowaną. Odpowiedziała, że na początek pasta bez fluoru jest jak najbardziej w porządku, i że na fluorowaną możemy przejść jak syn będzie już miał 6-7 zębów i kazała umówić się na wizytę kontrolną za pół roku. 

img-1206.jpg
Gryzak Baby Banana Brush – od samego początku oswajaliśmy naszego syna ze szczoteczką do zębów
IMG-1208
Pasta bez fluoru + silikonowa szczoteczka na palec THE BRUSHIES – pierwszy zestaw do pielęgnacji jamy ustnej

Uważam, że pielęgnacja zębów od najmłodszych lat jest bardzo ważna, dlatego dbam o higienę jamy ustnej mojego dziecka, podaję mu wodę do picia, zwracam też uwagę na składy produktów żywnościowych i jeśli coś zawiera cukier, to nie ląduje w moim koszyku zakupowym. Chcę uniknąć czarnych zębów zniszczonych przez próchnicę, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych, ponieważ próchnica to choroba zakaźna i może przenieść się na zęby stałe. Pamiętajcie, że nie wolno oblizywać smoczka ani jeść tymi samymi sztućcami co dziecko!

Jestem bardzo ciekawa, jak wyglądały Wasze pierwsze wizyty u stomatologa dziecięcego? Jak Wasze dzieci reagowały na dentystę?

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. […] jak tylko pojawił się pierwszy ząb. Byliśmy z synem już dwukrotnie u stomatologa dziecięcego, tutaj możecie poczytać o tym jak wygląda pierwsza wizyta. Do picia podajemy mu wodę (chociaż zdarza […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *